İçeriğe geç

Çocuklarımız Kafasına Kask Taksın

Çocukların en sevdiği oyun araçlarından biri bisiklete binmektir. Küçük yaşlarda önce 4 tekerlek ile başladığımız bisiklet maceramız tekerleklerin yavaş yavaş azaltılmasıyla 2 tekerleğe yani gerçek bir büyük çocuk bisikletine dönüşmektedir. Bisikleti kullanmayı öğrendiğimiz anı kesinlikle unutmayız. Çünkü bizim için çok heyecan verici bir deneyimdir. O an sadece kafamıza koyduğumuz şey ise bisikleti doğru şekilde kullanabilmektir. Çocukluğumuzda hissettiğimiz bu macerayı güzel bir şekilde tamamlamak ise karşılaşabileceğimiz kazalardan kendimizi doğru şekilde koruyabilmemizle mümkündür. Kask takmak da bunların en başında gelir.

Alışmasını Sağlamak

Araştırmalar bize özellikle 5-12 yaş arasındaki çocukların kask takmayı gerektiren oyun araçlarını kullanmayı çok sevdiklerini göstermektedir. Bunların en başında ise bisiklet ve scooter gelmektedir. Çocukların dışarıyı yeni öğrenme ve tanımaya çalıştığı bu yaşlarda kask kullanma bilincini oluşturmak elbette hızlı ve kolay olmayacaktır. Bu bilinci oluşturmak da ebeveynin rolü çok önemlidir. Bir ebeveyn kullandığı motosiklette taktığı kask ile çocuğuna örnek teşkil edebilmeli; ya da çocuğuna alacağı bisikleti kask ile birlikte alıp birbirlerini tamamladığını göstermelidir. Ev içerisinde birlikte oynayacağınız oyunlara dâhil edebilir; üstüne çocuğunuzun seveceği çıkartmaları birlikte yapıştırarak alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Tabi en önemlisi ise çocuğunuzun bu kaskı takmasındaki sebebi doğru anlayabilmesidir. Küçük bir çocuğa bunu anlatma şekliniz onu korkutmaktan yana değil; kullanma hevesi yaratma şeklinde olmalıdır.

Kaza Gelmez

Dünyanın birçok ülkesinde motosiklet ve bisiklet kazalarında hızlı bir artış gözlemlenmektedir. Bunun sebepleri arasında hızlı kullanmak, dikkatle yolu takip etmemek gibi unsurlar sayılabilmektedir. Fakat bu kazaların sonucunda ciddi yaralanmalar ve hatta ölümlerin gerçekleşmesinin en baş sebeplerinden biri kask takılmamasıdır. Bu tip kazalarda sürücüler,  beyin sarsıntısı ve kafatasında çatlak gibi ciddi kalıcı hasarlarla karşılaşması söz konusudur.

Doğru Seçim Yaparken

Büyük küçük demeden dikkat etmemiz gereken hususların başında seçeceğimiz kaskın kafaya doğru şekilde oturması gelmektedir. Kafa içinde kesinlikle oynamamalı ve tam oturmalıdır. Elbette sadece uygunluğu değil ayrıca sahip olduğu özellikler ve içyapısı da incelenmelidir. Kullandıkları malzeme ve içyapısındaki özellikler fiyat performansına da yansımaktadır. Ama en pahalısını dahi seçseniz eğer uygun ölçüleri yakalayamazsanız, aldığınız kaskın güvenliğiniz açısından koruyuculuğu da ortadan kalkacaktır. Kullanma sırasında çene altında bulunan klipsi çok dikkatli sıkmak gerekir. Herhangi bir kaza sırasında klipsin çok sıkı bağlanması boğazınıza zarar verebilir, hatta kesiklere de neden olabilmektedir. Aynı şekilde tam tersi gevşek olması da koruyuculuğunu ciddi anlamda etkilemektedir. Çocuklar bağlama şeklini kendileri doğru şekilde yapamayabilir, o yüzden bisiklet ya da benzeri oyun aracını kullanmaya başlamadan önce ebeveyn tarafından bağlanma şeklinin kontrol edilmesinde fayda vardır.

Çocuklar Daha Sağlıklı

Bisiklet, paten, scooter, kaykay, denge bisikleti ve benzeri oyun araçlarının çocukların sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

  • Çocukların kas sisteminin gelişimine önemli ölçüde yardımcı araçlardır.
  • Kullanmayı başaran çocuklar, kendilerini daha bağımsız hissetmeye başlar ve böylece duygusal olarak özgüvenleri de gelişmektedir.
  • Diğer çocuklarla sosyalleşme imkânları oluşmaktadır. Bu da onlara yeni arkadaşlar, yeni ortamlar ve yepyeni yaşam becerileri karşısına çıkarmaktadır.

Çocuklar büyürken bazen ebeveynlerinin hesaplayamadıkları küçük kazalarla karşılaşabilmektedir. Bu durumlar belki de onları büyüten, dikkatli olmalarını hatırlatan küçük anılar olarak geride hatırlanabilmektedir. Bu anılar, güvenlik önlemi alınması gerek olmayan anlarda yaşanır ve bunların çoğunluğu anne baba öpücüğü ile geçebilmektedir. Fakat önlemleri bulunan oyun araçları her zaman yüksek oranda garantili ve güvenlidir. O yüzdendir ki kask takabilecekleri oyun araçları geride her zaman en güvenli ve en eğlenceli hatıralar bırakmaktadır.

Çocuk Kaskı Modelleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz çocuk kaskı modellerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

İki Teker Bir Adam tarafından bisiklet kasklarının detaylarını bu video’ da bulabilirsiniz.

İncelememizi isteyeceğiniz site önerileriniz için bize yazın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: