İçeriğe geç

Çocuklar Uyusun

Uyku tüm memelilerin doğal bir dinlenme biçimidir. Gün içerisindeki geçirdiğimiz zaman sonrasında vücudumuz bu dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Gelişimi, sağlıklı kalmayı, iyileşmeyi hızlandıran da bu dinlenme biçimidir. Çocuklarımız da gün içerisinde öğrendiği becerileri, diğer bir güne sağlıklı bir şekilde taşımak için uykuya ihtiyaç duymaktadır. Uyku gereklidir ama uykuyu sağlıklı bir şekilde geçirmek çocuklar için gerekli olandır. Bunun için birçok farklı etmen bulunmaktadır. Bunların içerisinde uyku sırasındaki ev giysisi olan pijamalar gelmektedir. Üst ve alt takım olarak kullanılan bu pijamalar;  özellikle çocuklarımızın uyku sırasında rahat, sağlıklı ve derin bir uykuya geçmelerini sağlayan etmenlerden biridir.

Ne Zaman Tanıştık?

Uzun zaman öncesinde Hintliler tarafından tercih edilen belden bağlanan hafif kumaş pantolonu günümüze ev giysisi olan pijamanın  (pajama) gelmesini sağlamıştır. 1870 yıllarında ticaretin arttığı dönemde Avrupa’ya gelen bu giysiye, Avrupalıların eli değmiş ve üst bir gömlek de eklenmiştir. Uyku öncesinde giyilen bu takım daha sonralarda geliştirilerek tüm ülkelere yaygınlaştırılmış ve herkes tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Uykuda Büyüyen Çocuklar

Çocuklarımızın kıyafetlerini seçerken doğru kumaş her zaman seçilememektedir. Konu uykuya geçecek olan bir çocuk olunca ise her ebeveyn gibi onun en sağlıklı ve huzurlu bir şekilde uyuması için kumaşının üst düzey rahatlık sağlaması gerektiğini unutulmamalıdır. Uyku sırasında terleyen ve sıcaklayan çocuk; onarım ve yaşlanmayı geciktirme için yeterli olan melatonin ve büyüme hormonunu üretememektedir. Araştırmalar göstermektedir ki, vücut sıcaklığının dışarı atılmasını zorladığı için ince kıyafetlerle uyumak derin ve uzun uykuyu da beraberinde getirmektedir.

Üstünü Açan Çocuklar

Birçok anne ve babanın kaygısı çocuklarının uyku sırasında üşümesidir. Özellikle kış mevsimlerinde üstünü sıklıkla açan çocuğu takip etmek ve tekrar tekrar üstünü örtmek için sabaha kadar takipte kalmaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki, birçok çocuğun üstünü açma sebebi zaten kendinin sıcaklamasındandır. Sıcaktan rahatsız olduğu için üstünü açmakta ve daha serin uykuda uyumak istemektedir. Bu noktada uyku sırasında giydirilen pijama devreye girmekte ve onun uykusunu etkilemektedir. Çocuk pijaması seçerken;

  • Doğru kumaşı seçmeniz gerekmektedir. 4 mevsim kullanabileceğiniz kışın sıcak, yazın ise serin tutan %100 pamuklu olan pijamalar uyku sırasında nemi emer ve nefes almaktadır.
  • Uyku sırasında rahatça dönebilmesi için doğru bedeni seçmek önemlidir. Ne çok bol olmalıdır, ne de çok sıkı üzerinde durmalıdır.
  • Kendi giyip çıkarmayı öğreneceği zamanlarda, kolayca giyip çıkarılabilen pijamalar seçilmelidir. Özellikle akşam küçük tuvalet kazalarında kolayca çıkarılabiliyor olması da fayda sağlayacaktır.
  • Yurtdışında özellikle 9 ay ve 14 yaş çocuklar için kendini ateşten koruyan pijamalar da bulunmaktadır. Fakat içerikleri temiz olmadıkları için tercih edilmemektedir. Ama elbette bulunduğunuz yer, konum, çocuğunuzun hareket kabiliyeti, öngörüleriniz doğrultusunda bu pijamalar da bir alternatif olabilmektedir.
  • Çocuğunuzun seveceği tema ve renklerde pijamaları seçmeniz de çocuğunuzun alışmasında giyme isteği uyandırmasında yardımcı olacaktır.

Geçmişten günümüze ev giysisi olarak nitelendirdiğimiz pijamalar, eğlenceli ve rahat olması sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Gerek kumaşı, gerek üzerindeki motiflerle satın alınan kıyafet grubu sırasında ön tercihler arasında yer almaktadır. Çocuk için olanlar ise çocuklarımıza uyku zamanını hatırlatmak için harika bir rutindir. Sevdiği kahraman ile yatağını paylaşabiliyor olması da yatağına hızlı geçiş yapmasında yardımcı olacaktır. Ebeveynler içinde hızlı derin uykuya geçen sağlıklı bir çocuk mutlak bir mutluluk sebebidir.

Çocuk Pijama Modelleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz çocuk pijama modellerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Pratik Dikiş Teknikleri tarafından çocuk pijamasını evde kendiniz dikebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: