İçeriğe geç

Neli Kurabiye

Küçükten büyüğe herkesin sevdiği kurabiyelerin yapımı ilk 7.yüzyılda İran’da görülmüştür. 10. yüzyılda da Arapça yemek kitaplarında yazılı olarak tarifleri bulunmuştur. Osmanlı mutfağına ise 15. yüzyıllarda girmiştir. İlk olarak yapımındaki amaç, fırınların ısınıp ısınmadığını anlamak içindir. Özellikle Hollanda da fırınların ne derece ısındığı anlamak için kullanılmaya başlanan kurabiyeler, yıllar geçtikçe ülkelerin özelliklerine göre farklı tatlar katılarak yöresel bir lezzet haline getirilmiştir.

Bisküvi ve Kurabiye Arasındaki Fark

Eski zamanlarda bisküvi ve kurabiye arasındaki fark tam olarak belirtilmemekle beraber yüzyıllar geçtikçe bisküvinin ilk gevrek ekmek olarak yapıldığı ortaya çıkmıştır. İlk yapıldığı zamanlarda özellikle uzun yıllar gemilerde çalışanlar için yapılan bu ekmek türü;  tereyağlı, hızlı pişen kıtır ekmekler olan adlandırılmaktadır. Temel malzemeleri tereyağı, şeker ve undan oluşan bisküviler; kurabiyeler kadar yoğun şeker barındırmamaktadır. Ayrıca kurabiyeler bisküvilere göre daha incedir ve bisküviler gibi tuzlu şekilde de yapılmamaktadır. İçerdiği malzeme daha fazla, tadı daha yoğundur.

Çocuklarımıza Nasıl Sağlıklı Kurabiyeler Yapabiliriz?

Öncelikle günümüzde paketli gıdaların pek çoğunda yüksek oranda; rafine şeker, rafine un ve sağlıklı olmayan trans yağlar bulunmaktadır. Bu sebeple paketli ürünlerin içerikleri dikkatlice incelenip sağlıksız katkı maddelerin olmadığından emin olduktan sonra ve yine de minimum seviyede çocuklarımıza verilmelidir. Çocuklarımızı özellikle küçük yaşlardan itibaren evde yapılan yiyeceklere alıştırmak ileride onları birçok sağlıksız beslenme şeklinden koruyacaktır. Evde de hazırlarken doğru malzemeleri doğru içeriklerle birleştirmemiz gerekmektedir. Daha sağlıklı kurabiye yapımında dikkat edilecek adımların en başında tatlandırmak için kullanılan malzeme gelmektedir. Elbette bir kurabiye tadı itibariyle tatlı olacaktır; fakat tatlanması için konulan şekerli yiyeceğin doğru seçilmesi gerekmektedir. Kullanılan malzemelerden biri olan pekmez, özellikle kek ve kurabiyelerde şeker yerine kullanılmaktadır. Önemli bir antioksidan olan pekmezin kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır;

  • İlk olarak alacağınız pekmezin doğru ısıda ısıtıldığından emin olunmalıdır. Düşük ısıda uzun süre pişirilmiş olan pekmez alınmalıdır.
  • Depolanma şekli de çok önemlidir. Direk gün ışığı kesinlikle almamalıdır.
  • Hangi meyvenin pekmezi yapıldığı kontrol edilmelidir.
  • Yüksek ısıda pişirilen pekmez HMF (Hidroksimetil Furfural)ortaya çıkarmaktadır. HMF, özellikle şekerli yiyeceklerin; yüksek sıcaklıklarda saklanması ve kullanımlarında da yine uygun olmayan ısıya maruz kaldığında ortaya çıkan bir bileşendir. Bu sebepledir ki; kek, pasta ve kurabiye yapımında kullanacağınız pekmez fırında yüksek ısıya maruz kaldığında HMF ya da Akrilamid gibi bileşenleri ortaya çıkarabilmektedir. İnsanlar üzerinde kesinleşmiş zararlı bulgular olmasa da, özellikle hayvanlar üzerinde doku bozuklukları, kolon kanseri gibi bulgular tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar belli bir HMF değerinin yenilebileceğinden bahsedilse de, bu oran fırına giren kurabiyelerde yüksek olacaktır.
  • Tadında yanmış bir tat bulunan pekmezin yüksek olasılıkla HMF oranı yüksektir, kesinlikle tüketilmemelidir.
  • Aldığınız pekmezin gerçek olduğunu anlamak için; bir kaşık pekmezi bardağa koyun üzerine su döktüğünüzde suya rengini verip karışıyorsa gerçektir. Ama bal gibi altında kalan bir kısmı var ise içeriğinde şeker olduğunu göstermektedir.
  • Pekmezin ısı dengesi önemli olduğu için açıldığından itibaren buzdolabında saklanmalıdır. Donması halinde 70 dereceye ulaşmayacak şekilde düşük derece ısınarak sıvılaştırılıp kullanılabilmektedir.

Şekilsiz Kurabiyeler

Çocuklarımızın çok severek tükettiği kurabiyeler; lezzetli olmakla beraber, eğlenceli kalıplar ile yapımı sırasında da çocuklarımızla birlikte keyifli vakit geçirilmektedir. Minik parmaklarıyla kendi şeklini yaptığı kurabiyeyi heyecanla yemek isteyen çocuklarımıza, mümkün olduğunca az şekerli, rafine olmayan undan yapılanlar tercih edilmelidir. Yukarıda anlatıldığı üzerine; şeker yerine çokça kullanılan pekmezin hatta aynı şekilde bal ve reçellerin kurabiye yapımında zararlı etkileri olabilmektedir. Bunun dışında birçok şurup, Hindistan cevizi şekeri ya da farklı bitkisel şekerler bulunmaktadır. Fakat bunların dışında en doğal ve sağlıklı tüketilecek şeker meyveden gelecek şekerdir. Muz ezmeleri, hurma suyu, dut kurusu, kuru üzüm gibi malzemeleri kurabiyeleri tatlandırırken diğer ürünlere göre oranla daha iç rahatlığıyla kullanabileceğimiz malzemelerdir. Unutulmaması gereken ise, meyve ile tatlandırılan kurabiyelerin içinde rafine şeker olmasa da gün içerisinde yeme miktarı ve kanıtlanmış olmasa da yine de ortaya çıkabilecek HMF bileşenin ihtimaline karşı kontrollü tüketilmesi gerekmektedir.

Bilinçli Çocuklar

Elbette çocuklarımızın sağlığını ebeveynler olarak her daim düşünüp onlara en sağlıklı olanları sunmaya devam edilmelidir. Fakat buradaki en önemli konu onlara bu bilinci aşılamaktır. Çünkü çocuklarımız dışarıda, arkadaşlarıyla, okulda, doğum günlerinde elbette istediklerini tadıp keşfedeceklerdir ki buna engel olunması zor ve doğru olmayacaktır. Sadece kendimizin dokunabileceği durumlarda, kontrolün ebeveynlerde olduğu durumlarda olabildiğince öğretmek, doğru beslenme konusunda küçüklükten itibaren onlara anlatmak ileri yaşlar için çok faydalı olacaktır.

Eğlenceli Kurabiye Kalıpları Modelleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz kurabiye kalıpları modellerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Masterchef Özgül Coşar’ın çocuklarıyla birlikte hazırladığı Zencefilli Kurabiye yapımını izlemeyi unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: