İçeriğe geç

Çocuk Odasının Kapısını Aralayalım

Çocukların ev içerisinde kendilerine ait odalarının olması, 2000li yıllar sonrasında başlamaktadır. Daha eski zamanlarda ev içerisinde çocukların kendilerini özel hissedecekleri alanlar çok kısıtlı kalmaktadır. Tarihte yıllar geçtikçe odaların içerikleri ve ihtiyaçları değişim göstermektedir. ABD’de 2.Dünya Savaşı sonrasında yaşanan çocuk patlaması (65 milyon) ev içerisindeki koşulları ve şartları da elbette etkilemiştir. Çocuk odası; evdeki çocukların uyku düzeni, keyifli vakit geçirmeleri, kendine ait eşyaları tek bir yerde bulabilecekleri ve en önemlisi kendilerini özel hissedecekleri bir alandır. Yıllar geçtikçe bu ihtiyaç yeni teknolojiler ve bilinçli ebeveynler ile daha da önem arz etmeye başlamıştır.

İçeride Neler Var?

Doğum öncesinden başlayan çocuk odası araştırmaları;  değişen istek, beklenti, pratiklik ya da farklı nedenlerle her yeni sene içinde değişime uğrayacaktır. Hiçbir çocuk odası yıllar boyunca hep aynı şekilde kalmayacaktır. Büyüyen çocuğun istekleri, beklentileri ve kendi seçimleri ile odalar her zaman değişme uğrayacaktır. Bu sebeple ilk önce bunu bilmek ve elbette çocuğunuzun odasını tasarlarken yaşı, istekleri ya da çok küçükse ebeveynin öncelikleri belirlemesi çok önemlidir. Yeni bir çocuk odası araştırmalarında şu detaylara dikkat edebilirsiniz:

  • İlk olarak çocuk odasını, boyamayı ya da duvar kâğıdı kaplamayı düşünüyorsanız seçimlerinizde her zaman çok canlı renkler yerine soft, hafif renkler seçmek ileriki zamanlar için çok faydalı olacaktır. Yaş ilerledikçe beklentiler değiştikçe ayrıntıları değiştirmek kolay fakat tüm odanın rengini, duvar kâğıdını değiştirmek zor ve masraflı olacaktır. Araştırmalara göre yorucu olmayan geometrik desenlerin çocukların zihinsel gelişimine etkisi olduğu ve hayal güçlerini olumlu etkilediklerini de göstermektedir.
  • Yatak seçimi ise çocuk odasının olmazsa olmazıdır. Bebeklikten itibaren yapılacak seçimler oda düzeni, çocuğun uyku düzeni hatta alıştığı yatak düzenini etkileyecektir. İlk akla gelen bebeklikten sonra büyüyebilen yatak modelleridir. Bu modeller bebeklikten 5-6 yaşlara kadar çocuğun gereksinimleri karşılayacak niteliktedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus; yatakların büyüdükten sonra kaplayacakları alanın hesaplanmasıdır. Bebeklik döneminde alınan yatak büyümesiyle birlikte kaplayacağı alan aksesuarları ile çocuk odasında büyük bir yer kaplayabilecek olmasıdır. Yeni nesil Montessori eğitimi ile bilinirliği artan yatak tipi günümüzde birçok çocuk odasında tercih edilmektedir. Özellikle 2-3 yaş sonrasında tercih edilen bu yataklar, yere yakın ve çocukların kolayca erişmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Montessori eğitimi, çocukların kendi kendilerine yetebilmeleri ve yeteneklerini kendilerinin keşfetmelerini amaçlamaktadır. Bu yatak tipi de çocukların uykuları gelince kendilerinin yatıp uyuması ve sabah uyanıp yatağını toplamasını öğrenmesi düşünülerek tasarlanmıştır. Burada dikkat edilecek husus ise, yere yakın olması sebebiyle çok daha fazla toz ve türevi maddeleri maruz kalma olasılığıdır.
  • Işık seçimi de çocuk odası için çok önemli bir seçimdir. Oyun oynarken, kitap okurken ya da uyku sırasında kullanacakları ışık seçimleri onların düzenini önemli ölçüde etkileyecektir. Her zaman doğal ışık seçimi yapılması;  gözü rahatsız etmeyecektir. Kitap okuma sırasında da yakınında yeterli bir ışık olması gerekmektedir. Bazı ebeveynler Dimmer tipi ışık düğmesini tercih etmektedir. Bu şekilde ışık ayarı yükselip, alçalabilmektedir.
  • Kitaplık, raf ya da montessori raf tipleri yine çocuk odasının olmazsa olmazıdır. Çocukların kitaplara alışmasında, kendilerinin uzanıp alıp seçimlerini yapmasında ya da tekrar yerine koyması hususunda boylarına uygun yerde sabit ya da duvara monte tipi kitaplık düşünülmelidir. Buradaki en önemli husus, mümkün olduğunca odanın alanını fazlasıyla kaplamayacak ürün seçilmelidir.
  • Kitaplarını raftan alan, boyalarını kullanmaya başlayan çocuğunuz için odasının içinde kendi boyuna uygun ve uzun zaman dayanabilmesi de öncelikli tercih olan bir masa takımı düşünülmelidir. Özellikle 2-3 yaşları sonrasında çocuklar masa başında çok fazla etkinlik içerisinde olacaktır. Bu masa takımını ilkokul dönemine kadar kullanmaları sebebiyle uzun ömürlü ve sağlam bir takım alınması faydalı olacaktır.
  • Oda içerisinde en çok yer kaplayan eşyalardan biri de giysi dolabıdır. Giysi dolabını seçerken uzun yıllar kullanılması mı, alınacak yatak takımıyla uyumlu olması mı, odanın alanına uygun olması mı, gibi birçok detay düşünülmelidir. Sadece rengi ve uyumu güzel olduğu için alınan bir giysi dolabı ileriki yıllarda çok fazla hantal ve gereksiz olabilmektedir. Odanın yeterli bir alanı var ise uzun yıllar kullanabilecek bir model değerlendirilmelidir. Öncelik her zaman çocuklara odalarında alan açabilmektir.
  • Elbette odasının içerisinde birçok çeşit oyuncak çocukların gelişiminde önemli role sahip olacaklardır. Burada da yine raflı kutular, sabit montessori tipi çekmeceli raflar çok kullanışlı olacaktır. Hem çocuklar rahatça ulaşabilecek hem de sonrasında toplamak daha hızlı ve kolay olacaktır.

Çocukluk Anıları Saklı Oda

Bebeklikten başlayıp aile yanından ayrılana kadar tüm çocukların kendi odasındaki ihtiyaçları farklılıklar göstermektedir. Küçükken ki ihtiyaçlarını ebeveynleri karşıladığı için, oda tasarımında aileye pratik çözümler getirecek ürünler tercih edilmelidir. Çocuklar büyüdükçe kendi isteklerini, beğenilerini ifade edecekleri yaşlarda odalarını benimseyip kendi istekleri doğrultusunda değişiklikler yapacaklardır. Bu sebeple evin her zaman değişime en açık odası çocuk odası olacaktır. Ailenin yetiştirme tarzı, öncelikleri, kültürel yapısı, yaşantısı, yaşadığı yer gibi birçok unsur nasıl çocuğu şekillendiriyorsa onun odasını da şekillendiriyor olacaktır. Unutulmaması gereken ise ne şekilde olursa olsun o çocuk odası onun hatırlarının şekillendiği ve her zaman en mutlu oyuncakları ile oynadığı ve birçok güzel anıyı biriktirdiği yer olacaktır.

Çocuk Yatak Odası Modelleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz çocuk yatak odası modellerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: