İçeriğe geç

Çocuk ve Ebeveyn Arasında Yaşanan Çatışmalar

Çocuklarımız, çok güzel çocuklarımız!

Ebeveynler ile çocuk arasında gelişen tüm olaylar anlık yaşanmaktadır. Bunu bazen ebeveynler zaman içerisinde değişmeyen bir döngü içerisinde görse de yaşanılan gözlenen her olayın o ana ait ve kendine özel olduğu unutulmamalıdır. Elbette çocuklar belli alışkanlıkları, tekrarları gelişim döneminde çokça yapıyor olsa da unutulmaması gereken aynı yaptığı şey sadece o an ve an’a özel bir sebeple yapıyor olmasıdır. Geçmişten günümüze değişen eğitim modelleri, teknoloji, “isteme” içgüdüsünün artışı, keşfedilecek çok fazla uyaranın olması, ebeveyn bilincinin değişmesi, ulaşılabilir olma, sosyolojik konum, ülke konumu, öncelikler, aile yaşantısı, çocuk sayısı ve bunun gibi çok fazla üzerinde düşünülmesi gereken sebepler ile çocuk gelişiminde farklılıklar tarih içerisinde gözlenebilmektedir.

Benim Dediğimi Yap!

“Evladım o oyuncakların orada ne işi var çabuk git yerine koy”.

 “O tabak bitecek işte o kadar.”

Çocuk gelişimi içerisinde her anne ve baba çocuklarını doğruyu öğrenmesi ve bu doğru beceriyi edinip kullanmasını beklemektedir. Bunu çocuklara öğretmek ve anlatmak için doğru akıllıca bir zamanlama gerekmektedir. Gün içerisinde birlikte geçirdiğiniz zaman, kaliteli iletişim, paylaşım, dinleme, ilişki kurmanın az olduğu gün; çocuğunuz da tepkilerini sizi kızdıracak şeyleri yaparak göstermektedir. Özellikle 2-3 yaş sonrası anlayabildiği isteklerini belirtmekte özgürleşmeye başladığı dönemlerde istekleri ve yapmak istemedikleri konusunda daha çok net olacaklardır. Edindiğimiz, önem verdiğimiz değerler adına ebeveynler çocuklarıyla mücadeleye girebilmektedir. Çocukların gelişiminde de bu değerleri edinmelerini istemektedirler.

Peki, Savaşmayacak Mıyız?

Kararlı ve sınır koyabilen bir ebeveyn olmak her zaman çocuk gelişimde ilerisi için onlara bir artı olarak geri dönecektir. Savaş var! Savaşmadığımız onlara doğruları göstermeden, her zaman alttan alan bir tutum onların ileriki gelişimleri için hiç iyi olmayacaktır. Bazen savaş, bazen kabul etme, bazen susma, bazen anlama, bazen uzaklaşama…gerçekten karmaşık gözükse de şu noktalar üzerinde durulursa biraz daha net anlaşılacaktır:

  • Çocuk gelişimi sırasında çocuklara her zaman “yapacaksın”, “yapmadan bu sana yok” gibi duruş biçimleri çoğunlukla durumu daha kötüleştirmektedir. Ebeveynlerin zaman harcamaya değer olanları arasından seçmesi gerekmektedir. Bazen çocuk uykusuna geç yatacaktır, bazen yemeğini az yiyecektir ve bazen oyuncaklarını toplamayacaktır. Bazı durumlarda ebeveynler bunları görmezden gelebilmelidir. Çocuğunun özellikle tehlike altında olabileceği durumlarda kesin ve net tavrını ortaya koyabilmelidir. Bunun da sebebini net olarak kendisine açıklamalıdır. Burada yaşanılan olaylar arasında ebeveyn zaman harcamaya değer olan durumları arasından seçmelidir.
  • Ebeveynler de çocuklarından özür dilemelidir. Çok küçük yaşlarda bile olsalar, çocuklarınız özür dilemeyi sizden öğrenerek yanlış bir durum karşısında özür dilemeyi öğrenmelidir. Bu öğrenim ileride onların da arkadaşlarından, büyüklerinden özür dilemesinin sebebini anlamasında büyük kolaylık sağlayacaktır.
  • Bazı zamanlar ebeveynler çocuklarının yaşlarından büyük beklentiye girebilmektedir. Sonrasında bu beklentiyi göremediklerinde çocukları ile ilgili bir sorundan dolayı olduğunu düşünmektedir. Ve onları belki de bu durum ile ilgili etiketlemektedir. Hâlbuki çocuk gelişiminde bulunduğu ortam, öğretileri, öncelikleri, ilgisi düşünülenden çok daha farklıdır. Bazı beceriler zaman içerisinde gelişecekken, bazı beceriler ise aileden görülerek gelişecektir. Evin içerisinde ailesinden görmediği tutumları dışarıya yansıtması kolay olmayacaktır.
  • Ebeveynler arasında tutarlı olmak da çocuk gelişiminin her döneminde çok önemlidir. Anne ve baba arasında yaşanan farklı tutumları çocuk, çok iyi gözlenmekte ve bu durumu çok kolay kendi lehine kullanabilmektedir.
  • Çocuğun her ihtiyacında yayında olmak gerekmektedir. Savaşı bir güç savaşına döndürmemek ve en önemlisi sevgiyi asla geri çekmemek gerekmektedir. Asla sevgi üzerine pazarlık yapılmamalıdır.
  • Tepkilerini sürekli vurma, bağırma ve ağlama şeklinde gösteren çocukların genelde bunu bir şeyin yerine koymak için yapmaktadır.  Gün içerisinde birlikte geçirdiğiniz az zaman, sizinle olma talebinin karşılanmaması özellikle bu durumları daha çok ortaya çıkarmaktadır.
  • Sakin kalmak ve çocuklarla duyguları doğru biçimde paylaşabiliyor olmak gerekmektedir. Bunu alışkanlık haline getiren ebeveyn karşısında çocuk da tutum ve davranışlarında farklı yöntemlere başvurmaya başlayacaktır. Tabii o da doğru bir yöntem değilse ebeveyn olarak bu yeni yöntem karşısında da yeni bir döngüye merhaba demeye devam edecektir J

Ebeveynlik bazen zor bir matematik sorusunu çözmeye benzeyebilmektedir. Temel bir matematik bilgisi olmazsa olmazdır. Bazı sorunlar temel bir matematik bilgisi ile kolayca çözülebilmekte, bazen tüm denklemleri kursanız yine de cevabı bulamayacak duruma gelinebilmektedir. Çünkü bir çocuk gelişimi matematik denklemi ile çözülüp, sonuçları her zaman şıklarda olacak bir şey değildir. Tüm her şeyi doğru yapsanız bile yine çocuğunuz ağlama krizlerine girebilir ve yine sizinle inatlaşmalarına devam edebilmektedir. Ama unutmamalıdır ki çocuklar her an büyümektedir ve karakterleri gelişmektedir. O yüzden hiçbir durum sabit olmayacak ve hep o ana ait kalacaktır.

Çocuk Gelişim Kitapları

Sizler için araştırıp seçtiğimiz çocuk gelişim kitapları hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: